Vyberte stránku

Chemický peeling představuje neinvazivní zákrok, který vede především k omlazení, projasnění a regeneraci pleti. Mimo jiné je pomocí chemického peelingu možno dosáhnout sjednocení barvy pleti a značné eliminace hyperpigmentace, zmenšení počtu jemných vrásek, zmenšení pórů a upravit texturu pleti. V neposlední řadě je třeba zmínit jeho pozitivní účinek při a po výskytu akné, kdy je schopen vyhladit menší jizvy, které akné způsobilo.

Chemický peeling provádíme především v oblasti obličeje (čelo, oblast kolem očí, oblast obočí, tváře, oblast nosu či brada), krku a dekoltu. Dále je možné ošetřit oblast hřbetů rukou, zad či chodidel. Při povrchových ošetřeních se provádí 1-3 aplikace, ovšem při hlubších je třeba aplikaci opakovat až 6krát.

Z principu je možné chemický peeling aplikovat na všechny typy pokožky, nicméně jsou určité kontraindikace. Z těch je vhodné zmínit autoimunitní onemocnění, infekce bakteriálního, virového a mykotického původu, systémová onemocnění štítné žlázy, diabetes, rakovina, nebo těhotenství a kojení. Chemický peeling též není vhodné aplikovat při očekávané dovolené vzhledem k možnosti opalování či ošlehávání větrem. Další kontraindikací může být používání perorálních retinoidů v předchozích 6ti měsících či lokálních retinoidů v předchozích týdnech.

Den před ošetřením by pacient neměl používat make-up, parfémy nebo vodu po holení. Ošetřovaná oblast by se neměla holit alespoň 4 hodiny před zákrokem. Před ošetření musí pacient obdržet informovaný souhlas.

Ošetření spočívá v aplikaci kyseliny glykolové, mandlové nebo citronové. Podle použité koncentrace a délky působení rozlišujeme povrchový a hluboký peeling. Během zákroku může pacient vnímat pocity pálení, svědění, brnění a návaly tepla. Při následné neutralizaci mohou projevy zesílit. Míra těchto pocitů je velmi individuální.

Bezprostředně po ošetření působí pleť zarudle a citlivě. Individuálně mohou přetrvávat pocity pálení, svědění, píchání, napnutí či bolesti. Ty však postupně odeznívají. Pacient by měl dále pečovat o ošetřenou pleť, např. používat denní ochranný krém, vyhnout se produktům, které pleť dráždí a dodržovat další, lékařem doporučené postupy.

 

Autor článku: MUDr. Hana Komrsová

 

Kam dál?

Botulotoxin typu A

Botulotoxin typu A

Botulotoxin-kouzlo skloňované ve všech pádech. Tak si zkusíme shrnout, co se postupně rozvinulo okolo jedu, který je velkým králem estetické medicíny. Popis příznaků tak zvané otravy klobásovým jedem najdeme již v lékařských záznamech v r. 1817. /J. Kerner/ Vlastní...

číst více
Dermatitidy

Dermatitidy

Mezi nejčastější obličejové afekce patří akné, rosacea a periorální dermatitida. Akné Acne vulgaris představuje chronické, zánětlivé, neinfekční a multifaktoriální onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Nejvíce postižení bývají mladí v pubertálním věku. Zánět...

číst více